Haftanın Fit 3'lüsü-Değişen Başarı Tanımı, Statü Endişesi & Yaşanmaya Değer Bir Hayat

www.leadfitdevelopment.comUzun yıllar iş yaşamında yer almış, ve kendi zamanının kadına biçilmiş rol ve beklentilerinin epey dışına çıkarak farklı yöneticilik pozisyonlarında Ankara'da Orman Bakanlığına mesleği ile hizmet vermiş olan Cumhuriyet kadını anneannem, iş yaşamına başlarken bana iki tane nasihat vermişti.


Birincisi, girdiğin yerden emekli ol.

İkincisi duygularını iş hayatına götürme.


"Girdiğim yerden emekli olacağım" bir iş yapmadığımı ve duygularımı da beraberimde her yere taşıdığımı anneanneme anlatmadım ama anlatsam hak vereceğine eminim... Kendisini kendi döneminin bakış açısı içinde çok haklı bulmakla ve o dönemdeki duruşuna, seçimlerine hayranlık beslemekle birlikte, oğluma bu iki nasihatı da vermem.


Çünkü başarı tanımı denilen şey, dünya değiştikçe, insanın kendisi değiştikçe hem kişinin kendisi, hem de toplumun genelinde değişiyor, değişmek de zorunda.


Duyguları taşıyabilmek, isimlendirebilmek, zorlayıcı anlarda doğru şekilde iletişimin içerisine "yedirebilmek", sahicilik, girdiğin yerden emekli olacaksan da içeride farklı deneyimler yaşayabilmek, kendini büyütebilmek biri iki nesilde evriltmeyi başarabildiğimiz başarı tanımlarından mesela...


Dün gördüğüm ve görselini aşağıda paylaştığım bir gönderi, değişen başarı tanımlarına dair güzel bir çıkarım yapmış. Yeryüzündeki insan sayısı kadar başarı tanımı olduğuna ve biricikliğine inanmakla birlikte, genelde neye başarılı diyoruz gerçekten?


Kendimizi ne zaman başarılı hissediyoruz? Ve yeterli? Ve mutlu?


Ay sonundaki maaş ve unvan, yerini bir alttaki tabloya bırakmaya başladı mı? Pandeminin bunun üzerindeki etkisi ne?


Ve yaşanmaya değer bir hayat nasıl yaşanır?


Bu haftanın bülteni bu konuyla ilgili birkaç öneri üzerine...Güç, statü ve başarıya dair okuyabildiğim en iyi kitaplardan biri tartışmasız Alain de Botton'ın STATÜ ENDİŞESİ kitabı.


Botton, Statü Endişesi'nde,


-Güç ve başarı ile tanımlanan statünün, insana nasıl önemlilik ve değerlilik duygusu verdiğini,


- Toplumun çerçevelediği "başarı" tanımının altını doldurmak için ne denli endişe içinde yaşadığımızı,


- Onayla var olup, eleştiri ile yok olma halinin, bizi özümüzden ne kadar uzaklaştırdığını,


- Kendi değerimizin takdirini neyin eline, nasıl bıraktığımızın farkında olup olmadığımızı sorgular.


Kişisel inancım, pandeminin benzer sorgulamaları tetiklediği ve bireylerin başarıyı nasıl değerlendirdiğine dair olumlu anlamda bir değişim kıvılcımı başlattığı yönünde.


Konuştuğum insanlar, özellikle yeni jenerasyon, liderlik rollerine, janjanlı unvanlara, maaş çeklerine verdiği önem kadar, burası bana ne katıyor, hayatıma nasıl etki ediyor, varoluşumu bu organizasyonda ne kadar gerçekleştirebiliyorum sorularına da önem veriyor.


Ve sahiplilikten çok deneyimin, tüketmek kadar üretmenin de derdine düşeceğine inandığım yeni nesillerle, başarı tanımları değişmeye devam edecek.


2. öneriye aynı isimle devam ediyorum. Alain de Botton daha nazik ve kibar bir başarı felsefesi isimli Ted konuşmasında, başarı ve başarısızlık fikirlerimizi inceliyor. Bu dönem, kendi başarı tanımımızı sorgulamak için de fena bir dönem sayılmaz.


İzlemek isteyenler için; link aşağıda...
Bu hafta, sahiciliği, samimiyeti, sade dili, ifade yeteneği, üretkenliği ile kendisini okuyan, dinleyen, izleyen herkesin evine girmiş, etki etmiş, ilişkilerinde varlık göstermiş, bir şeyler öğretmiş bir ismi kaybettik. Doğan Cüceloğlu. Ardından çokça güzel şey okudum ama en güzellerinden biri, "yaşanmaya değer bir hayat yaşadı" cümlesiydi. Bu haftanın eğitimlerinde de konuştuk. İnsan, kendi ölümünden sonra bunu sorgulayamıyor, ama yaşamı boyunca, yaşanmaya değer bir hayatın peşinde miyim diye dönüp bakacak anlara, duraklara sahip.


Socrates'ın sorgulanmayan hayat, yaşanmaya değer değildir'inden, Byron'un yaşanmaya ve ölmeye değer olan tek şey aşktır'ına kadar, felsefe ve psikolojinin farklı şekillerde ele aldığı bu soruya insanın cevap arayışı bir ömür sürecek olsa bile, Doğan Cüceloğlu vesilesiyle bir tanesi üzerinde hem fikir olabiliriz belki..


Başka yaşamlar üzerinde bir iz bırakabilmek...


Haftanın konusu ile ilgisi sebebiyle, başarı ve başarısızlık üzerine bir konuşmasını da buraya bırakıyorum.


İyi pazarlar.


Gözde184 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Gözde Berber Özbalaban

Lead Fit Founder

Associate Partner -MCT

  • Gri LinkedIn Simge
  • Twitter
  • Instagram